Најнови вестиМакедонија


Свет

Во Италија уапсен 19-годишен Албанец кој транспортирал два тона марихуана
0

Во Италија уапсен 19-годишен Албанец кој транспортирал два тона марихуана

19 октомври 2017, 20:57 | Newsroom
Во време кога Албанија ја тресе скандалот со вмешаност на високи партиски и владини функционери во недозволена трговија со...
Приведени македонски работници кои со лажни договори работеле во Словачка
0

Приведени македонски работници кои со лажни договори работеле во Словачка

19 октомври 2017, 19:58 | Newsroom
Словачката полиција приведе 72 странски работници, меѓу кои осуммина државјани на Македонија, поради лажни договори за...
Јункер во обид да ги „испегла“ односите со Вишеградската четворка
0

Јункер во обид да ги „испегла“ односите со Вишеградската четворка

19 октомври 2017, 19:39 | Newsroom
Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, одржа тричасовна средба со лидерите на државите од Вишеградската...

Економија


Култура

Почна Скопскиот џез-фестивал
0

Почна Скопскиот џез-фестивал

19 октомври 2017, 21:35 | Newsroom
Со концерт на триото на австрискиот пијанист, Давид Хелбок, добитник...
Горјан Ѓорѓиев со изложба одбележува 30 години ликовно творештво
0

Горјан Ѓорѓиев со изложба одбележува 30 години ликовно творештво

19 октомври 2017, 09:13 | Newsroom
Вечер во културно – информативниот центар ќе биде отворена изложба...
„Ѕверот“ наградена за најдобра претстава на фестивалот „Скупи“
0

„Ѕверот“ наградена за најдобра претстава на фестивалот „Скупи“

19 октомври 2017, 08:59 | Newsroom
Претставата „Ѕверот” од театарот „У Моста“ од Перм, Русија во...
Со Триото на Давид Хелбок и Трондхејм Џез Оркестра се отвора 36. Скопски џез-фестивал
0

Со Триото на Давид Хелбок и Трондхејм Џез Оркестра се отвора 36. Скопски џез-фестивал

19 октомври 2017, 07:15 | Newsroom
Триото на Давид Хелбок во состав Давид Хелбок на пијано, Рафаел Преушл,...

Црна Хроника

Лажна гатачка измамила скопјанка
0

Лажна гатачка измамила скопјанка

19 октомври 2017, 13:04 | newsroom
Скопјанка останала без злато вредно околу 60.000 денари откако измамничка и се претставила како гатачка и за да и ја каже...
Прилепчанец загина во сообраќајка на патот Градско-Прилеп
0

Прилепчанец загина во сообраќајка на патот Градско-Прилеп

19 октомври 2017, 12:49 | newsroom
Прилепчанец загина во тешка сообраќајна несреќа што се случила во средата околу пладне на регионалниот пат Градско-Прилеп....

Спорт

 • Вардар во Лига Европа претрпе нов тежок пораз на домашен терен
  0
  Спорт
  19 октомври 2017, 21:15

  Вардар во Лига Европа претрпе нов тежок пораз на домашен терен

  Македонскиот првак Вардар доживеа уште еден огромен пораз (0:6) во Лигата на Европа. Во вториот меч во Скопје, по поразот од 0:5 од руски Зенит, „црвено-црните“ се поразени и од Реал Сосиедад. Разликата во класи беше преголема за тимот на Чедомир Јаневски да може да...Повеќе


Мозаик