Најнови вести

Интервјуа

Интервју со Стефан Марковски: Добриот писател не создава ниту за наградите ниту пак, за чест
0

Интервју со Стефан Марковски: Добриот писател не создава ниту за наградите ниту пак, за чест

ноември 17th, 2017 | by Наташа Илиевска-Таневски
„Поттикот на младиот автор треба и мора да се гледа пред сѐ во самата креативност“, вели младиот македонски писател кој...
Бутарис како „пола наш, пола нивни“ подготвува меко решавање на името
0

Бутарис како „пола наш, пола нивни“ подготвува меко решавање на името

ноември 16th, 2017 | by Гоце Трпковски
Неговите умерени изјави за Македонија и интерпретацијата на семејното потекло го прават погоден за приближување на...
Една недела по Градежен, колку Дебар Маало е подготвено за нов пожар (фотогалерија)
0

Една недела по Градежен, колку Дебар Маало е подготвено за нов пожар (фотогалерија)

ноември 15th, 2017 | by Бојана Нојиќ
Минатата недела изгореа дел од горните катови на Градежниот факултет во Скопје, а интервенцијата на терен од страна на...
Ви благодариме! Груевски ни „донираше“ автобуси, а Заев инкубатори
0

Ви благодариме! Груевски ни „донираше“ автобуси, а Заев инкубатори

ноември 15th, 2017 | by Гоце Трпковски
Дали државата може да им донира нешто на своите граѓани?   Владата почна да решава еден од најгорливите проблеми во...
Епилог на денот: Кочан се изјасни за невин, повредени ученици, дебата за законот за јазици, средби со Коѕијас и со Могерини
0

Епилог на денот: Кочан се изјасни за невин, повредени ученици, дебата за законот за јазици, средби со Коѕијас и со Могерини

ноември 14th, 2017 | by Newsroom
Првообвинетиот во случајот „Труст“, бизнисменот, Сеат Кочан, на денешното судско рочиште се изјасни како невин за делото за...
Прво контрола, па реформа: Училиштата мора да го информираат МОН со што ги хранат децата
0

Прво контрола, па реформа: Училиштата мора да го информираат МОН со што ги хранат децата

ноември 14th, 2017 | by Антонија Поповска
Основните училишта во државата од неодамна имаат обврска редовно да го информираат Министерството за образование и наука со...
Eпилог на денот: Нарушен угледот на клубовите, децата го знаат само барокно Скопје, бензинот поскапува
0

Eпилог на денот: Нарушен угледот на клубовите, децата го знаат само барокно Скопје, бензинот поскапува

ноември 13th, 2017 | by Newsroom
Со полициската акција во угостителските објекти спроведена на 11 ноември годинава, нанесена е огромна материјална штета и е...
Карпош: Активистите што се бореа со Јакимовски имаат пораки и за Богоев
0

Карпош: Активистите што се бореа со Јакимовски имаат пораки и за Богоев

ноември 13th, 2017 | by Тамара Јовановска
Граѓаните на општина Карпош стравуваат дека и оваа година ќе бидат сведоци на токсична зима. Според нив приоритет за новиот...
Кумановски рецепт: Како да спасите историски споменик без жалби до институциите
0

Кумановски рецепт: Како да спасите историски споменик без жалби до институциите

ноември 12th, 2017 | by Гоце Трпковски
До надлежните често пристигнуваат реакции за тоа што не е направено и треба да се направи, но едно здружение од Куманово има...
Три милиони луѓе годишно го заобиколуваат ова место, а тоа сака да задржи дел од нив (фото)
0

Три милиони луѓе годишно го заобиколуваат ова место, а тоа сака да задржи дел од нив (фото)

ноември 11th, 2017 | by Гоце Трпковски
Луѓето во овој мал град во Македонија буквално живеат во минатото и речиси ништо не им се менува, освен што за првпат по 17...