Најнови вести

Култура

Премиера на „Кец на десетка“ во МНТ
0

Премиера на „Кец на десетка“ во МНТ

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Вечерва, од 19 часот, на малата сцена на Македонскиот народен театар премиерно ќе биде изведена комедијата „Кец на десетка“...
Гилермо дел Торо, Аки Каурисмаки и „Штрак! Психо-духовната мантра на рокот“ вечерва на „Синедејс“
0

Гилермо дел Торо, Аки Каурисмаки и „Штрак! Психо-духовната мантра на рокот“ вечерва на „Синедејс“

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Вечерва, во рамки на Фестивалот за европски филм „Синедејс“, во киното „Милениум“ ќе се прикажат „Обликот на водата“ во...
Рисимкин ќе ја промовира Македонија на Конгресот за истражувања во областа на танцот во Братислава
0

Рисимкин ќе ја промовира Македонија на Конгресот за истражувања во областа на танцот во Братислава

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Рисима Рисимкин, кореограф и вонредна професорка на УГД денеска и утре ќе учествува на четвртиот Конгрес за истражувања во...
Интервју со Стефан Марковски: Добриот писател не создава ниту за наградите ниту пак, за чест
0

Интервју со Стефан Марковски: Добриот писател не создава ниту за наградите ниту пак, за чест

ноември 17th, 2017 | by Наташа Илиевска-Таневски
„Поттикот на младиот автор треба и мора да се гледа пред сѐ во самата креативност“, вели младиот македонски писател кој...
Промоција на вториот број на списанието за археологија и историја на уметноста „Axios“
0

Промоција на вториот број на списанието за археологија и историја на уметноста „Axios“

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Денес, со почеток во 12 часот, во конференциската сала на Археолошки музеј на Македонија, ќе се одржи промоција на вториот...
Јавна расправа за Националната стратегија за култура 2018-2022 во Велес
0

Јавна расправа за Националната стратегија за култура 2018-2022 во Велес

ноември 16th, 2017 | by Newsroom
Во Велес денеска се одржа јавна расправа за Националната стретегија за култура 2018-2022 што ја имплементира Јадро –...
Дождот предизвика штети во повеќе музеи, центри за култура и театри низ Македонија
0

Дождот предизвика штети во повеќе музеи, центри за култура и театри низ Македонија

ноември 16th, 2017 | by Newsroom
Дождот кој наврна изминативе денови во Македонија предизвика штети во повеќе културни објекти низ државата. Министерството...
Концерт на Елиф Чаглар вечерва во Скопје
0

Концерт на Елиф Чаглар вечерва во Скопје

ноември 16th, 2017 | by Newsroom
Вечерва, со почеток од 20 часот, во Дом на АРМ, а во рамки на 18. Есенски музички свечености, концерт ќе одржи познатата...
Конкурс за поезија во Сицилија во чест на Анте Поповски
0

Конкурс за поезија во Сицилија во чест на Анте Поповски

ноември 16th, 2017 | by Newsroom
Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ („Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia“) од оваа година за прв пат го...
„Од никаде“ на Фатих Акин и „Суперсоник“ за Оејзис вечерва на „Синедејс“
0

„Од никаде“ на Фатих Акин и „Суперсоник“ за Оејзис вечерва на „Синедејс“

ноември 16th, 2017 | by Newsroom
Вечерва, во рамки на Фестивалот за европски филм „Синедејс“, во киното Милениум ќе се прикажат „Од никаде“ во режија на...