Најнови вести

Македонија

Димитров не очекува Нимиц да излезе со нов предлог за името
0

Димитров не очекува Нимиц да излезе со нов предлог за името

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во пресрет на продолжувањето на разговорите за прашањето на името меѓу...
Охрид СОС: Наместо да спасат мечка, надлежните ја успале засекогаш (фото)
0

Охрид СОС: Наместо да спасат мечка, надлежните ја успале засекогаш (фото)

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ деновиве истражувала неуспешен случај за спасување на мечка во близина на селото...
Епилог на денот: Малиќи е новиот заменик-градоначалник на Скопје, откриен идентитет на убиецот на Јанушев, тројца нови директори на јавни претпријатија
0

Епилог на денот: Малиќи е новиот заменик-градоначалник на Скопје, откриен идентитет на убиецот на Јанушев, тројца нови директори на јавни претпријатија

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Владата на денешната седница усвои Предлог–закон за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално...
Владата донесе одлука за задолжително социјално осигурување на индивидуалните земјоделци
0

Владата донесе одлука за задолжително социјално осигурување на индивидуалните земјоделци

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Владата на денешната седница усвои Предлог–закон за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално...
Работната група за следење на комуникациите ќе се прошири и со претставници од СЈО
0

Работната група за следење на комуникациите ќе се прошири и со претставници од СЈО

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Владата на Република Македонија денеска ја одржа својата 39-та седница на која ја разгледа и усвои предлог-одлуката за...
Се бара авиокомпанија за реализација на линијата Сараево-Подгорица-Скопје
0

Се бара авиокомпанија за реализација на линијата Сараево-Подгорица-Скопје

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Сараево, попладнето...
Заврши собраниската расправа за предлог законот за докторска дејност
0

Заврши собраниската расправа за предлог законот за докторска дејност

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Собранието на Република Македонија на попладневното продолжение на осмата седница ја заврши расправата за Предлог законот...
Анѓушев: Слободните медиуми се стожер за просперитет на државата
0

Анѓушев: Слободните медиуми се стожер за просперитет на државата

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Транспарентноста и слободните медиуми се клучни за здраво општетсво, истакнува македонскиот вицепремиер за економски...
Можните опции за следење на комуникациите претставени пред граѓанскиот сектор
0

Можните опции за следење на комуникациите претставени пред граѓанскиот сектор

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Минситерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска во рамките на процесот на реформа на системот за следење на...
До 2020 година во Македонија ќе се забрани греење на јаглен
0

До 2020 година во Македонија ќе се забрани греење на јаглен

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Македонија до 2020 година ќе забрани јагленот да се користи како средство за затоплување, истакна заменик-минситерот за...