Најнови вести

Наука

Извршена првата трансплатација на човечка глава
0

Извршена првата трансплатација на човечка глава

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Научниците успешно изведоа трансплатација на глава од леш и се спремни истиот зафат да го направат на жив човек Хирургот...
Научниците веруваат дека ги пронашле посмртните останки на Буда
0

Научниците веруваат дека ги пронашле посмртните останки на Буда

ноември 16th, 2017 | by Newsroom
Според легендата, кога Сидарта Гаутама односно Буда починал пред 2. 600 години, неговото тело било кремирано, а остатоците биле...
Научниците открија голема тајна за пирамидата на Маите
0

Научниците открија голема тајна за пирамидата на Маите

ноември 14th, 2017 | by Newsroom
Древната пирамида Кукулканги ги фасцинира истражувачите уште од 16 век, а до ден денешен постојат се уште непознати и...
Астрономите открија небесно тело за кое не се сигурни дали е ѕвезда или планета
0

Астрономите открија небесно тело за кое не се сигурни дали е ѕвезда или планета

ноември 11th, 2017 | by Newsroom
Неодамна пронајденото небесно тело е на граница меѓу планета и ѕвезда, но научниците се уште не можат да потврдат за што...
Мистериозно чудовиште со повеќе од 300 заби пронајдено во областа Алгарве
0

Мистериозно чудовиште со повеќе од 300 заби пронајдено во областа Алгарве

ноември 11th, 2017 | by Newsroom
Морското чудовиште кое според биолозите не се променило во последните 80 милиони години, има повеќе од 300 заби остри како...
Нуркачи открија нов неистражен свет во близина на Австралија (видео)
0

Нуркачи открија нов неистражен свет во близина на Австралија (видео)

ноември 9th, 2017 | by Newsroom
Група научници неодамна ја истражија Сината дупка во Големиот корален гребен во близина на Австралија. Длабоката дупка се...
Стивен Хокинг нема убави предвидувања за 2617 година
0

Стивен Хокинг нема убави предвидувања за 2617 година

ноември 8th, 2017 | by Newsroom
Ако планиравте нешто за 2617 година, откажете ги плановите, бидејќи според физичарот Стивен Хокинг, на Земјата ќе биде...
Новите фотографии на НАСА потврдуваат дека опасноста од топењето глечери е огромна
0

Новите фотографии на НАСА потврдуваат дека опасноста од топењето глечери е огромна

ноември 8th, 2017 | by Newsroom
Најновиот графички приказ на НАСА покажува дека опасноста од топење глечери е поголема од што се мислеше досега....
Научниците тврдат: Наскоро и мажите ќе може да затруднат
0

Научниците тврдат: Наскоро и мажите ќе може да затруднат

ноември 7th, 2017 | by Newsroom
Благодарение на развојот на  полето на трансплатација на матка, мажите во иднина би можеле да затруднат, тврди докторот...
Пацифичката Атлантида е напуштен „остров на духови“
0

Пацифичката Атлантида е напуштен „остров на духови“

ноември 7th, 2017 | by Newsroom
Осмото светско чудо или како што европските истражувачи претходно го нарекувале островот Нан Мадол е денешна Попмеја во...