Најнови вести

Здравје

Тестерите се извор на вируси и инфекции
0

Тестерите се извор на вируси и инфекции

ноември 11th, 2017 | by Newsroom
Докторите предупредуваат дека тестерите во парфимериите се легло на зарази и може да предизвикаат сериозни заболувања. Во...
Жена феномен: Има 37 години и има родено 38 деца
0

Жена феномен: Има 37 години и има родено 38 деца

ноември 10th, 2017 | by Newsroom
Мерием Набатанзи Бабирје има 37 години, живее во Уганда и има родено 38 здрави деца од ист маж. Меријем до сега 6 пати има родено...
Научниците тврдат: Наскоро и мажите ќе може да затруднат
0

Научниците тврдат: Наскоро и мажите ќе може да затруднат

ноември 7th, 2017 | by Newsroom
Благодарение на развојот на  полето на трансплатација на матка, мажите во иднина би можеле да затруднат, тврди докторот...
Тинитус – медицински феномен кој најчесто се јавува кај младите
0

Тинитус – медицински феномен кој најчесто се јавува кај младите

ноември 5th, 2017 | by Newsroom
Јасно е дека гласната музика може да го оштети слухот, а експертите предупредуваат дека кај младите луѓе сѐ почесто се јавува...
Вежбање и правилна исхрана: Mајка на 7 деца изгледа подобро од помлади девојки
0

Вежбање и правилна исхрана: Mајка на 7 деца изгледа подобро од помлади девојки

ноември 4th, 2017 | by Newsroom
Џесика Енслоу од Јута има 43 години, мајка е на седум деца и изгледа неверојатно добро. Уште како тинејџерка, таа имала...
Спиењето со чорапи има позитивни ефекти за целото тело
0

Спиењето со чорапи има позитивни ефекти за целото тело

ноември 2nd, 2017 | by Newsroom
Разни студии докажуваат дека спиењето со чорапи има здравствени предности. Добриот сон е од суштинско значење за секој...
Здравствени предности од јадење зачинета храна
0

Здравствени предности од јадење зачинета храна

октомври 31st, 2017 | by Newsroom
Редовното јадење зачинета храна има здравствен предности. Поради вкусот и хранливите својства, зачините се користат во...
На женските чанти има повеќе бактерии отколку во тоалет
0

На женските чанти има повеќе бактерии отколку во тоалет

октомври 30th, 2017 | by Newsroom
Жените никаде не заминуваат без чанти и токму затоа експертите за домаќинство ги прогласија како идеално место за бактерии....
Истражување: Децата јадат храна полна со арсен, кадмиум и олово
0

Истражување: Децата јадат храна полна со арсен, кадмиум и олово

октомври 29th, 2017 | by Newsroom
Во голем број од прехранбените производи за најмалите деца има опасни хемикалии, покажало истражување на непрофитната...
Смртоносен отров од австралиски пајак ќе спасува животи?
0

Смртоносен отров од австралиски пајак ќе спасува животи?

октомври 26th, 2017 | by Newsroom
Отровот од сиднејскиот пајак, еден од најсмртоносните пајаци во светот, може да се користи за лекување на заболувања на...