Најнови вести

Балкан

Поранешен албански министер кој е под истрага за шверц на дрога ја напуштил земјата
0

Поранешен албански министер кој е под истрага за шверц на дрога ја напуштил земјата

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Поранешниот албански министер за внатрешни работи, Саимир Тахири, кој е под истрага од Обвинителството за тешки кривични...
Исчезна подморница со 44-член екипаж
0

Исчезна подморница со 44-член екипаж

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Исчезната е подморница со 44-член екипаж, откако испловила од пристаништето Ушуаја на Огнената Земја, информираше денеска...
Локалните власти на Лезбос штрајкуваат поради преголемиот број мигранти
0

Локалните власти на Лезбос штрајкуваат поради преголемиот број мигранти

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Локалните власти на грчкиот остров Лезбос прогласија штрајк и ги повикаа граѓаните в понеделник да им се придружат во...
Шеесет средношколци од село во Голо Брдо се затруле со јаглерод диоксид
0

Шеесет средношколци од село во Голо Брдо се затруле со јаглерод диоксид

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Најмалку 60 ученици од средното училиште во селото Шупензи во албанската област Голо Брдо, денеска се затруле со јаглерод...
Над 20 жртви при напад на Исламска држава во Сирија
0

Над 20 жртви при напад на Исламска држава во Сирија

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Припадници на екстремистичката организација Исламска држава денеска извршија напад со автомобил-бомба во сирискиот град...
Деветмина загинати во судир на камион и минибус кој превезувал слепи лица во Бугарија
0

Деветмина загинати во судир на камион и минибус кој превезувал слепи лица во Бугарија

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Девет лица загинаа, а 19 се повредени при судир на минибус и камион денеска во централна Бугарија, соопшти бугарското...
Белгискиот суд не донесе одлука за апсење на Пучдемон
0

Белгискиот суд не донесе одлука за апсење на Пучдемон

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Белгискиот судија денеска не донесе одлука за европскиот налог за апсење на разрешениот претседател на каталонската Влада,...
Меркел не прецизира кога Германија ќе се откаже од употребата на јаглен како енергенс
0

Меркел не прецизира кога Германија ќе се откаже од употребата на јаглен како енергенс

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Меѓународната климатска конференција во Бон заврши денеска со заклучок на државите учеснички дека е постигнат напредок во...
НАТО ѝ се извини на Турција поради инцеидентот на вежбата во Норвешка
0

НАТО ѝ се извини на Турција поради инцеидентот на вежбата во Норвешка

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска и се извини на Анкара поради инцидентот што се случи при воена вежба...
Судир на авион и хеликоптер во Англија, се трага по преживеани
0

Судир на авион и хеликоптер во Англија, се трага по преживеани

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Авион и хеликоптер се судрија во близина на градот Бекингемшир. „Спасувачките екипи, вклучувајќи ги полицајците и...