Најнови вести

Балкан

Поранешен албански министер кој е под истрага за шверц на дрога ја напуштил земјата
0

Поранешен албански министер кој е под истрага за шверц на дрога ја напуштил земјата

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Поранешниот албански министер за внатрешни работи, Саимир Тахири, кој е под истрага од Обвинителството за тешки кривични...
Локалните власти на Лезбос штрајкуваат поради преголемиот број мигранти
0

Локалните власти на Лезбос штрајкуваат поради преголемиот број мигранти

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Локалните власти на грчкиот остров Лезбос прогласија штрајк и ги повикаа граѓаните в понеделник да им се придружат во...
Шеесет средношколци од село во Голо Брдо се затруле со јаглерод диоксид
0

Шеесет средношколци од село во Голо Брдо се затруле со јаглерод диоксид

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Најмалку 60 ученици од средното училиште во селото Шупензи во албанската област Голо Брдо, денеска се затруле со јаглерод...
Деветмина загинати во судир на камион и минибус кој превезувал слепи лица во Бугарија
0

Деветмина загинати во судир на камион и минибус кој превезувал слепи лица во Бугарија

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Девет лица загинаа, а 19 се повредени при судир на минибус и камион денеска во централна Бугарија, соопшти бугарското...
Албански командоси отишле на обука во Велика Британија и дезертирале
0

Албански командоси отишле на обука во Велика Британија и дезертирале

ноември 17th, 2017 | by newsroom
Четворица војници од специјалните сили на војската на Албанија, кои биле испратени на обука во Велика Британија, не се...
Главниот судија на Еулекс поднесе оставка заради корупција
0

Главниот судија на Еулекс поднесе оставка заради корупција

ноември 16th, 2017 | by newsroom
Главниот судија во мисијата на Еулекс на Косово Малколм Симонс поднесе оставка, а како причина ја наведе корупцијата во...
Анкета на Твитер ѝ дава шанси на Македонија за брз влез во ЕУ
0

Анкета на Твитер ѝ дава шанси на Македонија за брз влез во ЕУ

ноември 16th, 2017 | by Newsroom
Европскиот магазин „Вокал Јуроп“ на својот твитер налог постави анкета на тема „Кој би можел прв да влезе во ЕУ: Србија,...
Катастрофа во Грција: Поплавите проголтаа сѐ, граѓаните очајни (видео)
0

Катастрофа во Грција: Поплавите проголтаа сѐ, граѓаните очајни (видео)

ноември 16th, 2017 | by Newsroom
Бројот на жртви од поплавите во близина на Атина порасна на 15, додека 17 лица се водат како исчезнати. Грчкиот премиер Алексис...
Б92: Грчката полиција блокирала 200 мигранти на пат кон Македонија
0

Б92: Грчката полиција блокирала 200 мигранти на пат кон Македонија

ноември 16th, 2017 | by Newsroom
Десетици грчки полицајци, во близина на центарот на Солун, во опрема за контрола на нереди и со помош на штитови дејствувале...
Национална жалост во Грција поради жртвите во поплавите
0

Национална жалост во Грција поради жртвите во поплавите

ноември 16th, 2017 | by Newsroom
Грчкиот премиер Алексис Ципрас прогласи национална жалост во земјата поради жртвите од поплавите, во кои загинаа 15 лица,...