Најнови вести

Европа

Белгискиот суд не донесе одлука за апсење на Пучдемон
0

Белгискиот суд не донесе одлука за апсење на Пучдемон

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Белгискиот судија денеска не донесе одлука за европскиот налог за апсење на разрешениот претседател на каталонската Влада,...
Меркел не прецизира кога Германија ќе се откаже од употребата на јаглен како енергенс
0

Меркел не прецизира кога Германија ќе се откаже од употребата на јаглен како енергенс

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Меѓународната климатска конференција во Бон заврши денеска со заклучок на државите учеснички дека е постигнат напредок во...
НАТО ѝ се извини на Турција поради инцеидентот на вежбата во Норвешка
0

НАТО ѝ се извини на Турција поради инцеидентот на вежбата во Норвешка

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска и се извини на Анкара поради инцидентот што се случи при воена вежба...
Судир на авион и хеликоптер во Англија, се трага по преживеани
0

Судир на авион и хеликоптер во Англија, се трага по преживеани

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Авион и хеликоптер се судрија во близина на градот Бекингемшир. „Спасувачките екипи, вклучувајќи ги полицајците и...
Харадинај ја разгневил Могерини со своите барања, па таа го напуштила состанокот
0

Харадинај ја разгневил Могерини со своите барања, па таа го напуштила состанокот

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, денеска ја откажа закажаната...
Ердоган повлече војници од вежба на НАТО каде што тој бил „непријател“
0

Ердоган повлече војници од вежба на НАТО каде што тој бил „непријател“

ноември 17th, 2017 | by newsroom
Турција денеска нареди повлекување на своите војници од вежба на НАТО во Норвешка, бидејќи на вежбата како „непријатели“...
Пуџдемон денеска ќе се појави пред судот во Белгија
0

Пуџдемон денеска ќе се појави пред судот во Белгија

ноември 17th, 2017 | by Newsroom
Поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон и четворица поранешни министри од неговата влада денеска треба да се појават...
Германските коалициски преговори запреа пред истекот на рокот
0

Германските коалициски преговори запреа пред истекот на рокот

ноември 17th, 2017 | by newsroom
Прелиминарните преговори меѓу конзервативната партија на германската канцеларка Меркел и двата потенцијални коалициони...
Шефот на сицилијанската мафија починал во затворската болница
0

Шефот на сицилијанската мафија починал во затворската болница

ноември 17th, 2017 | by newsroom
Најпознатиот италијански мафијаш, поранешен шеф на сицилијанската мафија Тото Рина, починал во затворската болница во...
Поранешната сопруга мора да му врати на Берлускони 60 милиони евра
0

Поранешната сопруга мора да му врати на Берлускони 60 милиони евра

ноември 16th, 2017 | by newsroom
Судот во Милано во четврток му одобри на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони ревизија на одлуката за...