Најнови вести

Технологија

Технологија

Технологија

„Тесла“ претстави футуристички електричен камион
0

„Тесла“ претстави футуристички електричен камион

17 ноември 2017, 13:49 | newsroom
По револуционерните електрични автомобили, американската компанија „Тесла“ претстави камион-шлепер полуприколка....
Бил Гејтс планира да изгради технолошки напреден мегалополис среде пустина (видео)
0

Бил Гејтс планира да изгради технолошки напреден мегалополис среде пустина (видео)

15 ноември 2017, 17:54 | Newsroom
„Белмонт партнерс“, компанија за недвижен имот во сопственост на Бил Гејтс неодамна закупила огромно земјиште во Тонопа,...
Ова е авионот од кој би владеел Трамп во случај на нуклеарна војна (видео)
0

Ова е авионот од кој би владеел Трамп во случај на нуклеарна војна (видео)

14 ноември 2017, 10:27 | Newsroom
Доколку дојде до нуклеарна војна, американскиот претседател Доналд Трамп би бил во специјално дизајниран авион, познат како...
„Зелена линија на смртта“ се појавува кај некои „ајфон X“ уреди (фото)
0

„Зелена линија на смртта“ се појавува кај некои „ајфон X“ уреди (фото)

14 ноември 2017, 07:55 | Newsroom
Некои корисници на најновиот „ајфон X“, пријавиле дека на нивните уреди се појавила т.н. „зелена линија на смртта“ што...
До стотка за 3.5 секунди: Ова е новиот руски мотор од проектот „Кортеж“ (видео)
0

До стотка за 3.5 секунди: Ова е новиот руски мотор од проектот „Кортеж“ (видео)

12 ноември 2017, 09:45 | Newsroom
Во текот на изложбата со наслов „Русија гледа кон иднината“ претседателот Владимир Путин имаше можност да ги види новите...
Русите направија одело отпорно на пламен и експлозии (видео)
0

Русите направија одело отпорно на пламен и експлозии (видео)

11 ноември 2017, 16:18 | Newsroom
Централно научно истражувачкиот институт за прецизно машинство од Русија неодамна го промовираше својот нов производ –...
Видео играта „Call of Duty“  за три дена оствари половина милијарда долари заработка
0

Видео играта „Call of Duty“ за три дена оствари половина милијарда долари заработка

10 ноември 2017, 11:02 | Newsroom
Втората светска војна изгледа дека беше вистинско решение за популарниот серијал видео игри „Call of Duty“ , чие ново...
Германците за четири години ќе патуваат со возови на водород
0

Германците за четири години ќе патуваат со возови на водород

10 ноември 2017, 08:00 | newsroom
Патниците во Германија први за четири години ќе можат да патуваат со возови кои за погон го користат водородот. Француската...
Падна една од „последните бариери“ на луѓето против роботите
0

Падна една од „последните бариери“ на луѓето против роботите

09 ноември 2017, 09:20 | Newsroom
Отсега па натаму роботите ќе може да го поминат т.н. „captcha“ тест, кој до неодамна можеа да го решат само луѓето. Имено, еден од...
Убер со НАСА работи на развој на летачки такси превоз
0

Убер со НАСА работи на развој на летачки такси превоз

08 ноември 2017, 19:22 | newsroom
Убер во соработка со НАСА учествува во заеднички проект на јавниот и приватниот сектор во развивање на софтвер што оваа...