Најнови вести

Здравје

Здравје

Здравје

Тестерите се извор на вируси и инфекции
0

Тестерите се извор на вируси и инфекции

11 ноември 2017, 21:43 | Newsroom
Докторите предупредуваат дека тестерите во парфимериите се легло на зарази и може да предизвикаат сериозни заболувања. Во...
Жена феномен: Има 37 години и има родено 38 деца
0

Жена феномен: Има 37 години и има родено 38 деца

10 ноември 2017, 10:21 | Newsroom
Мерием Набатанзи Бабирје има 37 години, живее во Уганда и има родено 38 здрави деца од ист маж. Меријем до сега 6 пати има родено...
Научниците тврдат: Наскоро и мажите ќе може да затруднат
0

Научниците тврдат: Наскоро и мажите ќе може да затруднат

07 ноември 2017, 12:31 | Newsroom
Благодарение на развојот на  полето на трансплатација на матка, мажите во иднина би можеле да затруднат, тврди докторот...
Тинитус – медицински феномен кој најчесто се јавува кај младите
0

Тинитус – медицински феномен кој најчесто се јавува кај младите

05 ноември 2017, 15:57 | Newsroom
Јасно е дека гласната музика може да го оштети слухот, а експертите предупредуваат дека кај младите луѓе сѐ почесто се јавува...
Вежбање и правилна исхрана: Mајка на 7 деца изгледа подобро од помлади девојки
0

Вежбање и правилна исхрана: Mајка на 7 деца изгледа подобро од помлади девојки

04 ноември 2017, 08:45 | Newsroom
Џесика Енслоу од Јута има 43 години, мајка е на седум деца и изгледа неверојатно добро. Уште како тинејџерка, таа имала...
Спиењето со чорапи има позитивни ефекти за целото тело
0

Спиењето со чорапи има позитивни ефекти за целото тело

02 ноември 2017, 07:45 | Newsroom
Разни студии докажуваат дека спиењето со чорапи има здравствени предности. Добриот сон е од суштинско значење за секој...
Здравствени предности од јадење зачинета храна
0

Здравствени предности од јадење зачинета храна

31 октомври 2017, 07:55 | Newsroom
Редовното јадење зачинета храна има здравствен предности. Поради вкусот и хранливите својства, зачините се користат во...
На женските чанти има повеќе бактерии отколку во тоалет
0

На женските чанти има повеќе бактерии отколку во тоалет

30 октомври 2017, 12:14 | Newsroom
Жените никаде не заминуваат без чанти и токму затоа експертите за домаќинство ги прогласија како идеално место за бактерии....
Истражување: Децата јадат храна полна со арсен, кадмиум и олово
0

Истражување: Децата јадат храна полна со арсен, кадмиум и олово

29 октомври 2017, 15:50 | Newsroom
Во голем број од прехранбените производи за најмалите деца има опасни хемикалии, покажало истражување на непрофитната...
Смртоносен отров од австралиски пајак ќе спасува животи?
0

Смртоносен отров од австралиски пајак ќе спасува животи?

26 октомври 2017, 14:49 | Newsroom
Отровот од сиднејскиот пајак, еден од најсмртоносните пајаци во светот, може да се користи за лекување на заболувања на...